Zbyt niski poziom magnezu w organizmie to hipomagnezemia. Ten stan może utrzymywać się przez dłuższy czas i nie dawać czytelnych objawów, jednak w końcu organizm zacznie mocno domagać się bezcennego makroelementu. Wtedy jednak mogą już ujawnić się choroby towarzyszące hipomagnezemii. Dlatego obserwuj swój organizm i nie lekceważ tych 10 objawów niedoboru magnezu.
- Rozdrażnienie – to bardzo wyrazisty objaw niedoboru magnezu w organizmie. Jeśli w ostatnim czasie wszystko Cię drażni, a domownicy profilaktycznie schodzą Ci z drogi (i nie ma żadnego innego powodu), możesz podejrzewać hipomagnezemię.
- Przemęczenie – nie masz siły wstać z łóżka, już po śniadaniu marzysz, aby się położyć, a w pracy nie możesz się na niczym skupić? Jeśli w ostatnim czasie nie zmienił się tryb Twojego życia, to może być właśnie skutek niedoboru magnezu.
- Anemia – diagnozuje się ją u około 10% osób cierpiących na hipomagnezemię. Twoja twarz jest bardzo blada, brakuje Ci sił? Skontroluj poziom magnezu i czerwonych krwinek.
- Dolegliwości podczas miesiączki – kobiety, u których nastąpił niedobór magnezu, bardzo często boleśnie przechodzą miesiączki i cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. W dodatku mogą obficie krwawić. Zauważyłaś u siebie takie objawy, a wcześniej ich nie było? To może być niedobór magnezu.
- Problemy trawienne – często są bagatelizowane, a także mogą świadczyć o hipomagnezemii. Bardzo wyraźnym sygnałem świadczącym o niedoborze magnezu w organizmie są problemy z wypróżnianiem.
- Częstsze infekcje – przez lata towarzyszyło Ci idealne zdrowie, a teraz co chwilę łapiesz katar, kaszel, łatwo się przeziębiasz? Niedobór magnezu ma fatalny wpływ na kondycję układu immunologicznego.
- Psucie się zębów – zęby dosłownie Ci „lecą” i coraz częściej zauważasz kolejne ubytki? To jeden z klasycznych objawów hipomagnezemii.
- Alergia – alergię bardzo często obserwuje się właśnie u osób cierpiących na niedobór magnezu w organizmie. Co więcej – hipomagnezemia sama może doprowadzić do wystąpienia alergii, a nawet astmy.
- Drżenie mięśni – kolejny klasyczny objaw niedoboru magnezu. Jeśli często drżą Ci ręce i nogi, a nie uprawiasz jakiegoś wymagającego sportu, to pora skontrolować poziom tego makroelementu.
- Bóle kości, szczególnie kręgosłupa – niedobór magnezu fatalnie odbija się na kondycji całego układu kostnego, chrząstek i stawów. Pierwsze objawy mogą dotyczyć właśnie kręgosłupa.
Niedobór magnezu to dość powszechny problem naszej cywilizacji, który wynika przede wszystkim ze złej diety, niskiej higieny życia (stres, brak ruchu) i braku świadomości, jak fatalny wpływ na zdrowie ma zbyt niski poziom tego makroelementu. Jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy, skontroluj stężenie magnezu w organizmie a uzyskany wynik skonsultuj z lekarzem rodzinnym. Być może konieczne będzie rozpoczęcie suplementacji.