Zdrowie młodych mężczyzn. O czym należy pamiętać?

Krzysztof Jagielski
31.08.2023

Statystyki mówią, że przeciętny mężczyzna żyje nawet o 8 lat krócej niż statystyczna kobieta. Może to wynikać z braku odpowiedniej profilaktyki czy małej ilości przyjmowanych witamin i minerałów. Czy można temu przeciwdziałać? Odpowiedź w poniższym artykule.

Jakie są najczęstsze choroby u mężczyzn?

Współczesny mężczyzna jest narażony na wiele czynników, które negatywnie wpływają na jego zdrowie. Stałe napięcie nerwowe, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu oraz bierna ekspozycja na jego dym, nadmierne spożycie alkoholu i zaniedbywanie regularnych badań medycznych przyczyniają się do wzmożonego ryzyka chorób cywilizacyjnych, przedwczesnych zgonów i krótszego życia.

Nowotwór prostaty jest powszechną postacią nowotworu u mężczyzn. Rozwija się powoli, często nie manifestując się objawami, aż do czasu, gdy pojawiają się przerzuty. W przeciwieństwie do łagodnego przerostu gruczołu prostaty, rzadko wywołuje trudności z oddawaniem moczu, choć nocne parcie może się zwiększyć, a także może wystąpić krwiomocz. Wczesna diagnoza opiera się głównie na oznaczeniu poziomu PSA we krwi.

Innym, lecz równie groźnym nowotworem wśród panów jest rak płuc. Może rozwijać się bezobjawowo, lecz bardzo często występuje specyficzny kaszel czy nawet krwioplucie. Do tego dochodzi nagły spadek masy ciała, a nocne poty czy przewlekłe zmęczenie.

Jak młodzi mężczyźni powinni dbać o swoje zdrowie?

Wyżej wymienione choroby brzmią nieciekawie, jednak w wielu przypadkach jesteśmy w stanie im zapobiec, zanim cokolwiek się wydarzy. Przede wszystkim powinniśmy dbać o zbilansowaną dietę, która będzie obfitować w zdrowe tłuszcze, węglowodany oraz białko. Warto mieć również na uwadze przyjmowanie około 2 litrów płynów dziennie. Dzięki temu usprawnimy krążenie, będziemy bardziej wypoczęci i gotowi do działania.

Nie można zapominać o regularnym śnie. Około 7-8 godzin powinno w zupełności wystarczyć, aby wstać rano wyspanym. Jeśli możemy, ograniczmy również stres. Jest to najbardziej niedoceniany czynnik, który potrafi wywołać wiele chorób cywilizacyjnych. Psychika jest bowiem bardzo delikatna, nawet u mężczyzn.

Jeżeli czujemy, że brakuje nam witamin i minerałów, możemy sięgnąć po suplementy dla mężczyzn. Bardzo często są one specjalnie dedykowane właśnie dla panów, którzy potrzebują większej dawki magnezu, cynku czy witaminy C. Przy okazji dbajmy o regularne badania profilaktyczne, dzięki którym możemy szybko stwierdzić, czy z naszym organizmem jest wszystko w porządku.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie