Pampersy dla dorosłych, co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie

Remigisz Szulc
13.03.2023

Pampersy dla dorosłych, co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie 

Istnieje wiele powodów używania pampersów przez dorosłych. Do najpopularniejszych należy nietrzymanie moczu. Jak wybrać odpowiednie wyroby chłonne dla osoby dorosłej, aby zapewnić jej możliwie jak największy komfort? Czy można ubiegać się o refundację i na jakich zasadach jest ona przyznawana? Na te i wiele innych pytań, odpowiadamy poniżej. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar i rodzaj pampersów?

Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie pampersów dla dorosłych, aby cieszyć się wysokim komfortem oraz skutecznością wyrobów chłonnych. Za odpowiednio dobrany rozmiar pampersów dla dorosłych przyjmuje się taki, w jakim nosimy codzienne ubranie oraz bieliznę. Zbyt duży pampers może przeciekać, a zbyt mały spowoduje odparzenia, które w rezultacie mogą doprowadzić do odleżyn. Rodzaj pampersów dla dorosłych jest bardzo różnorodny i zależny od rozmiaru, a także stopnia chłonności. Dorosły w pampersie powinien czuć się możliwie jak najlepiej komfortowo. 

Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych

Nie wszyscy zainteresowani wiedzą, że m.in. na wyroby chłonne, w tym właśnie pampersy i pieluchomajtki otrzymujemy refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak nie każdemu przysługuje zwrot kosztów. Jakie zasady należy spełnić, aby otrzymać zwrot kosztów i komu należy się refundacja?  Aby uzyskać zlecenie na wyroby chłonne, u pacjenta musi zostać stwierdzony problem z nietrzymaniem moczu lub stolca na tle innych chorób i dolegliwości. Do tej grupy zaliczamy:

  • choroby nowotworowe,
  • wady rozwojowe, 
  • niepełnosprawność umysłową
  • choroby układu nerwowego 
  • zaburzenie funkcjonowania zwieraczy

Aby otrzymać refundację na wyroby chłonne, nie jest konieczne posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, ale posiadany jej znaczny stopień, wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami, m.in. większą ilością refundowanych produktów. Ponadto refundacja na produkty higieniczne, w tym wyroby chłonne podlega jeszcze kilku ważnym zasadom. Dotyczą one limitów finansowania, cen produktów, ilości przysługujących wyrobów oraz realizacji otrzymanego zlecenia. 

Pampersy dla dorosłych, cena na recepcie będzie różnić się w zależności od stopnia refundacji. Maksymalna refundacja w roku 2023 wynosi 77 zł miesięcznie. Częściowa refundacja obejmuje 70% z limitu 90 zł, a więc możemy otrzymać zwrot kosztów w wysokości 63 złote. Dzięki temu możliwy jest jednorazowy zakup ok. 270 sztuk pieluchomajtek przy zleceniu obejmującym trzy miesiące. 

Pamiętajmy, że refundacja pampersów i pieluchomajtek może zostać wystawiona najdłużej na rok. A jednorazowo możemy kupić jedynie połowę zaopatrzenia, a więc na 6 miesięcy.  Zakup pozostałych wyrobów medycznych możemy zrealizować po upływie sześciu miesięcy. Istnieje możliwość realizacji zlecenia w czasie nie krótszym, niż miesiąc, jeśli nie możemy sobie pozwolić na tak duży wydatek jednorazowo. Wybór apteki lub sklepu medycznego, w którym dokonamy zakupów, będzie nas obowiązywał przez cały okres trwania realizowanego zlecenia. Nie ma więc możliwości zmiany punktu, w którym zakupiliśmy pierwsze pampersy przed upływem terminu wpisanego w zlecenie. Warto więc dobrze rozważyć miejsce pierwszych zakupów. Ponadto wyrobów medycznych nie musimy odbierać osobiście. Osoba pośrednicząca musi złożyć podpis na zleceniu i posiadać pesel osoby, na które zostało wystawione zlecenie. Zlecenie na pampersy dla dorosłego i inne wyroby chłonne, jest ważne tylko w miesiącu jego wystawienia. Nie jest więc możliwe odebranie wyrobów medycznych w lutym, jeśli zlecenie  zostało wystawione w styczniu. Warto być także świadomym, że pomoc finansową uzyskamy, spełniając powyższe warunki oraz posiadając ważne ubezpieczenie zdrowotne. Taka forma pomocy oferowana przez NFZ choć w niewielkim stopniu ułatwi choremu codzienne funkcjonowanie. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie