Kto jest narażony na dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego?

Krzysztof Jagielski
29.05.2023

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych dotykają ludzi w każdym wieku. Coraz częściej i liczniej problem zaczyna dotyczyć ludzi młodych. Część odpowiadających za występowanie problemu czynników ma charakter wrodzony, nie można więc wyeliminować ich w stu procentach. Z całą pewnością jednak, można znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzenia, a także zminimalizować skutki zaistniałego już problemu. Spora część dolegliwości ma jednak charakter nabyty. Rozumiejąc pewne zależności, można łatwiej zadbać o profilaktykę.

Jakie są przyczyny dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego?

Przyczyny dysfunkcji w obszarze stawów skroniowo żuchwowych możemy podzielić na wrodzone i nabyte.

Przyczyny wrodzonych zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych:

  • czynniki genetyczne
  • używki
  • zaburzenia metaboliczne
  • niedobory odżywiania
  • choroby matki w okresie ciąży

Warto wspomnieć tu także o elemencie środowiskowym. Klimat, w jakim funkcjonujemy,  często może przyczynić się do powstawania wad zgryzu. W Polsce, statystycznie duży odsetek mieszkańców ma niedobór witaminy D3. Już sam niedobór tego makroskładnika może negatywnie oddziaływać na całą gospodarkę mineralną organizmu.

Jak pociesza fizjoterapeuta stomatologiczny na podstawie gabinetowej praktyki, większość pacjentów zgłaszających ból szczęki, szumy uszne, trzaskanie stawów czy przeskakiwanie żuchwy, najczęściej ma do czynienia z problemami o charakterze nabytym. To dobra wiadomość jeśli zależy Ci na prewencji. 

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych: czynniki nabyte

  • oddychanie przez usta
  • nieprawidłowe układanie dziecka do snu
  • emocjonalne gryzienie przedmiotów
  • nieprawidłowe układanie dziecka podczas karmienia
  • wady postawy
  • noszenie aparatu ortodontycznego
  • ingerencje chirurgiczne
  • chroniczny stres i znaczące obciążenia emocjonalne

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych: nieoczywiste przyczyny i zależności

W czasach wysokiej specjalizacji poszczególnych dziedzin medycyny, łatwo zgubić z pola widzenia obraz człowieka, jako nierozerwalnej całości, w której wszystko jest ze sobą połączone w określony sposób i z konkretnej przyczyny. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się mniej znanym szerokiemu gronu osób przyczynom występowania zaburzeń w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny ortopedyczne

Co ciekawe, wady zgryzu mogą mieć swój początek w zaburzeniach narządu ruchu, jak i same mogą stawać się ich początkiem. Staw krzyżowo-biodrowy, miednica oraz stopy i ich ustawienie są kluczem do zdrowej i prawidłowo funkcjonującej żuchwy, a także całego aparatu mowy. 

Podłoże psychologiczne

Wszechobecny stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Gromadzony, kumuluje się w tkankach i nierzadko staje się wiodącym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie objawów somatycznych. Stawy skroniowo-żuchwowe zdają się być szczególnie wrażliwe na oddziaływanie czynników stresogennych. Stąd też trudno jest mówić o dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych z pominięciem sfery psychiki pacjenta. Długotrwale tłumione emocje i zaciskanie żuchwy w celu zahamowania łez, dokładają bowiem potężną cegłę do muru zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych.

Aktywność fizyczna a problemy stawów skroniowo-żuchwowych

Aktywności fizyczne również nie pozostają bez echa. Chcąc podnieść cięższy przedmiot, machinalnie zaciskasz zęby, żeby wygenerować siłę po obwodzie. Jednorazowo, nie zrobi to pewnie na Twoim stawie szczególnego wrażenia. Jednak cykliczne, powtarzalne wywieranie nacisku na zęby, może budować napięcia w obszarze szyi lub ramion, a dalej przekładać się na wcześniej wspomniane struktury, takie jak choćby staw krzyżowo-biodrowy czy stopy.

Fizjoterapia stomatologiczna - Holistyczne leczenie 

Biorąc pod uwagę szereg zależności, różnorodność i złożoność problemu dysfunkcji w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych, wyraźnie widać, że tylko i wyłącznie holistyczne spojrzenie na pacjenta może przynieść korzyści terapeutyczne.

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych można skutecznie i nieinwazyjnie leczyć dzięki nowoczesnej terapii manualnej. 

Umów wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty stomatologicznego i pozwól sobie pomóc.

mgr Patryk Wąsowski
Warszawskie Kręgi - gabinet fizjoterapii
Karola Bohdanowicza 9, 02-127 Warszawa

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie