Jak prawidłowo zdiagnozować problemy neurologiczne?

Krzysztof Jagielski
28.11.2022

Choroby neurologiczne to poważne zaburzenia występujące w obrębie układu nerwowego - schorzenia neurologiczne mogą dotyczyć zarówno ośrodkowego układu nerwowego, w którego skład wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy, jak i obwodowego układu nerwowego, składającego się z nerwów i zwojów nerwowych.

Czym są choroby neurologiczne?

Schorzenia neurologiczne to zaburzenia, uniemożliwiające poprawne działanie układu nerwowego. Warto mieć na uwadze to, że zaburzenia neurologiczne mogą pojawić się w każdym wieku, ponadto bardzo często są one dość trudne do zdiagnozowania. Nieprawidłowości związane z działaniem ośrodkowego układu nerwowego nigdy nie powinny być bagatelizowane - warto pamiętać o tym, że nawet pozornie błahe dolegliwości mogą prowadzić do poważnych komplikacji i zawsze powinny zostać skonsultowane z doświadczonym specjalistą.

Do najczęściej spotykanych problemów neurologicznych można zaliczyć między innymi udary mózgu spowodowane zaburzeniami krążenia mózgowego, chorobę Alzheimera czy stwardnienie rozsiane. Wśród zaburzeń neurologicznych można znaleźć także chorobę Parkinsona. Do zaburzeń na tle neurologicznym zalicza się również uporczywe i powracające bóle głowy, migrenę, padaczkę oraz choroby mięśni.

Najczęstsze przyczyny chorób neurologicznych

Poprawne określenie przyczyny zaburzeń neurologicznych to dość trudne zadanie, które wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki - warto zaznaczyć, że na problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jednym z częstych powodów występowania zaburzeń neurologicznych są uwarunkowania genetyczne, które mogą prowadzić między innymi do rozwoju schorzeń takich jak choroba Huntingtona.

Oprócz tego problemy neurologiczne mogą zostać spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego - jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, które wynika z osłabienia układu immunologicznego jest stwardnienie rozsiane.

Niektóre ze schorzeń neurologicznych mogą zostać spowodowane także przez różnego rodzaju infekcje, urazy mechaniczne czy zatrucia. Oprócz tego na powstanie zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego mogą mieć wpływ również zmiany nowotworowe.

Problemy neurologiczne - typowe objawy

Problemom neurologicznym towarzyszą zazwyczaj dość charakterystyczne objawy - warto pamiętać o tym, że wnikliwa obserwacja uciążliwych dolegliwości może okazać się niezwykle pomocna podczas diagnostyki. Wśród najczęściej występujących objawów związanych z zaburzeniami układu nerwowego można wyróżnić między innymi silne i częste bóle głowy. Oprócz tego problemy neurologiczne mogą objawiać się także mniej lub bardziej nasilonymi zaburzeniami ruchowymi - kłopoty z utrzymaniem równowagi i problemy z koordynacją ruchową bardzo często stanowią oznakę poważnych zaburzeń układu nerwowego.

Problemy neurologiczne mogą objawiać się także osłabieniem pracy mięśni - warto pamiętać o tym, że poważne zaburzenia neurologiczne mogą prowadzić do porażeń, a w skrajnych przypadkach mogą stać się nawet powodem całkowitego niedowładu. Chorobom neurologicznym bardzo często towarzyszą także zaburzenia słuchu i widzenia oraz dezorientacja i utrata przytomności.

Prawidłowa diagnoza problemów neurologicznych - o czym pamiętać?

Trafna diagnoza problemów neurologicznych to niezwykle istotna kwestia, która pomoże w dopasowaniu odpowiedniej metody leczenia i zwiększy szanse pacjenta na całkowity powrót do zdrowia. Osoby obserwujące u siebie objawy zaburzeń neurologicznych koniecznie powinny zgłosić się do doświadczonego lekarza - warto pamiętać o tym, że próby samodzielnego diagnozowania schorzenia oraz podejmowanie leczenia na własną rękę mogą prowadzić do poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta.

Badania diagnostyczne przeprowadzone przez lekarza specjalistę obejmują między innymi tzw. badania podmiotowe. Podczas szczegółowego wywiadu lekarskiego pacjent skupia się na dokładnym opisaniu objawów, zadaniem lekarza jest z kolei trafne ustalenie przyczyny problemu. Warto pamiętać o tym, że diagnostyka problemów neurologicznych powinna opierać się na rzetelnych i pełnych informacjach - w przypadku problemów neurologicznych znaczenie ma nie tylko wiek i stan zdrowia chorego, ale także czynniki takie jak wykonywany zawód, przebyte urazy czy ekspozycja na hałas.

Neurolog wizyty domowe - sprawdzony sposób na skuteczną diagnostykę

Osoby, u których występują uciążliwe objawy mogące świadczyć o zaburzeniach neurologicznych mogą zdecydować się na skorzystanie z opcji wizyty domowej. Zarezerwowanie wizyty domowej okaże się niezwykle praktycznym i wygodnym rozwiązaniem i sprawdzi się między innymi w przypadku starszych pacjentów lub osób o ograniczonej mobilności.

Neurolog wizyty domowe rozpoczyna od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Następnie przeprowadzi kompleksową diagnostykę, podczas której wykonane zostaną także badanie fizykalne. W czasie wstępnej diagnostyki lekarz skupi się między innymi na obserwacji postawy ciała, chodu i mimiki twarzy - warto pamiętać o tym, że podczas wizyty w domu pacjenta doświadczony neurolog będzie w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Oprócz tego podczas wizyty domowej lekarz zbada czucie w kończynach, na twarzy i tułowiu oraz skupi się na zbadaniu odruchów. W trakcie pierwszej wizyty neurolog przygotowuje również plan leczenia oraz ustali z pacjentem dalszy przebieg terapii.

Więcej informacji na temat wizyt domowych neurologa można znaleźć na stronie https://lekarze-krakow.com.pl/ 

Warto pamiętać o tym, że pełna diagnostyka problemów neurologicznych może wymagać przeprowadzenia dodatkowych, nieco bardziej zaawansowanych badań. Bardzo często lekarze zlecają między innymi wykonanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy elektroencefalografii.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie