Jak dobrać odpowiednią odzież medyczną?

Marek Szydełko
30.03.2023

Osoby pracujące w placówkach medycznych nieustannie narażone są na działanie szkodliwych czynników biologicznych oraz innych substancji. Z tego względu muszą nosić odpowiednią odzież ochronną. Jak wybrać wysokiej jakości odzież medyczną?

Stroje medyczne- czym się powinny charakteryzować?

Główną funkcją ubrań dla medyków jest ich ochrona przed kontaktem skóry z mikroorganizmami tudzież płynami ustrojowymi pacjentów. Ponadto ich kolejnym zadaniem jest ochrona pacjentów przed zakażeniami przenoszonymi z personelu medycznego na obszar sali operacyjnej podczas przeprowadzania zabiegów. Medycy często pracują wiele godzin, z tego względu ich ubranie powinno być jak najwyższej jakości. Oprócz samych funkcji ochronnych strój dla personelu powinien też być maksymalnie wygodny i ergonomiczny. W żadnym razie nie może krępować ruchów ciała. Ważne jest też to, aby zapewniał odpowiedni przepływ powietrza. Wybierając spodnie, bluzki, bluzy czy spódnice, takie jak https://anilon.pl/spodnice-medyczne/, musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu ich rozmiaru i kroju.

Co ważne, ze strojów medycznych korzystają nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale również:

  • fizjoterapeuci,
  • masażyści,
  • rehabilitanci,
  • pracownicy salonów SPA,
  • pracownicy gabinetów kosmetycznych.

Służbowy uniform musi być wykonany z wysokogatunkowych materiałów. Nie bez znaczenia jest też jego sposób wykończenia, jak i estetyka wykonania. Nowoczesna odzież medyczna to produkty modne i atrakcyjne wizualnie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną?

Wybierając strój medyczny, należy przyjrzeć się takim kwestiom jak:

1. Rodzaj materiału

To od materiału wykonania zależy przede wszystkim komfort użytkowania danego elementu garderoby. Podczas pracy w szpitalu, przychodni czy gabinecie kosmetycznym bardzo łatwo o zabrudzenia. Ważne jest jednak to, aby pracownicy zawsze prezentowali się profesjonalnie i schludnie. Dobrze jest więc sięgnąć po ubrania wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią nam optymalną cyrkulację i przepuszczalność powietrza. Dzięki temu, podczas codziennej pracy nie będzie nam zbyt gorąco i przez cały czas będziemy odczuwać odpowiedni komfort cieplny. Materiał odzieży ochronnej musi być chłonny i powinien sprawnie pochłaniać pot. 

2. Komfort noszenia i wytrzymałość ubrań

Spodnie, bluzki czy spódnice medyczne muszą być wygodne. Powinny pozwalać na swobodną pracę i dobrze przylegać do sylwetki, zwłaszcza jeśli chodzi o bluzki i spodnie. Ubrania nie powinny się rozciągać w praniu, tracić swój kolor czy kurczyć. Muszą być też lekkie. Odzież medyczna wymaga częstego prania, najlepiej więc sięgnąć po materiały wytrzymałe, którym nie zaszkodzi częsty kontakt z wodą i detergentami. Co ważne, tkanina nie może ulegać zbyt szybko rozdarciom czy uszkodzeniom, co mogłoby uniemożliwić dalsze wykonywanie obowiązków. Dobrze, jeśli dany element uszyty jest z najwyższą starannością o detale, z wyselekcjonowanych oraz sprawdzonych materiałów.

3. Funkcjonalność

Odzież medyczna musi być jak najbardziej funkcjonalna. Zwróćmy więc uwagę czy wybrany przez nas strój został wyposażony w praktyczne kieszenie. Im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej. W takich kieszonkach możemy umieścić wszelkie niezbędne nam akcesoria, które będziemy mieć cały czas przy sobie. Kieszenie ułatwiają codzienne wykonywanie zadań.

4. Fason, wzór i rozmiar

Personel medyczny musi wyglądać profesjonalnie i schludnie. Co ważne, każda osoba ma inną sylwetkę. Wybrana odzież powinna być perfekcyjnie dopasowana do naszej figury. Dzięki odpowiednio skrojonemu stroju będziemy prezentować się elegancko i fachowo. W szczególności panie lepiej czują się w ubraniu, które odpowiada im gustom i preferencjom. Na całe szczęście, wybór strojów dla nich jest naprawdę imponujący. Pamiętajmy, że możemy dowolnie łączyć elementy garderoby, aby stworzyć ładną, modną i spójną stylizację. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru odzieży. Zbyt małe ubranie będzie krępowało ruchy, natomiast zbyt luźne utrudni pracę i ukryje atuty figury.

Odzież medyczna powinna być wytrzymała, estetycznie wykonana i przede wszystkim wygodna. Ponadto musi też odpowiednio się prezentować. Pamiętajmy, że to właśnie dobrze ubrany personel jest świetną wizytówką placówki.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.